<<Ενσωμάτωση μαθητών με μεταναστευτικό υπόβαθρο>>

Tον Δεκέμβριο του 2021 ολοκληρώνεται το σχέδιο δράσης και ανάπτυξης του σχολείου μας με τίτλο «Ενσωμάτωση μαθητών με μεταναστευτικό υπόβαθρο».

Το σχέδιο χρηματοδοτείται από την Eυρωπαϊκή Επιτροπή ως εγκεκριμένο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης. Ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο 2019 και πήρε παράταση λόγω της πανδημίας του covid19.

Στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας διεξήχθη το δομημένο σεμινάριο με τίτλο “ICT in my classroom. Enhancing Students Learning, Collaboration, Motivation and Creativity across the Curriculum” (ΤΠΕ στην τάξη. Ενίσχυση της εκπαίδευσης μαθητών,συνεργασία,κίνητρα και δημιουργικότητα στο πρόγραμμα σπουδών”)  στις 20-26 Μαρτίου 2019 το οποίο παρακολούθησαν τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, στο πλαίσιο του παραπάνω σχεδίου δράσης. Ο κύριος στόχος του σεμιναρίου  ήταν να προετοιμάσει τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς να εργαστούν αποτελεσματικά με διαφορετικά εργαλεία ΤΠΕ προκειμένου να καλλιεργήσουν τη συνεργασία, τόσο μέσα στην τάξη όσο και σε διεθνές επίπεδο ,την ανεξαρτησία και την δημιουργική σκέψη των μαθητών και να αυξήσουν τα κίνητρα μάθησης .Τα μαθήματα είχαν σχεδιαστεί ως μια διαδραστική διαδικασία με έμφαση  στη βιωματική μάθηση και σε εργαστηριακή προσέγγιση. Oι συμμετέχοντες είδαν παραδείγματα αποτελεσματικής χρήσης των ΤΠΕ στην τάξη και επιμορφώθηκαν στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου (WEB-SAFETY).

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε πρότυπο δημοτικό σχολείο της περιοχής όπου οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της χώρας και παρακολουθήσαν το μάθημα των Μαθηματικών της Δ’ τάξης. O κύκλος μαθημάτων περιλάμβανε και πολιτιστικές δράσεις όπως ξενάγηση σε ιστορικά μνημεία της πόλης και εκδρομή στην γραφική λίμνη Blake.

Μια σύντομη παρουσίαση μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ

Πιστεύουμε πως η  προστιθέμενη αξία του σχεδίου αυτού ήταν η προσδοκώμενη και χάρη σε αυτό  ενισχύθηκαν ακόμη περισσότερο η καινοτομία, η αποτελεσματικότητα και ο ευρωπαϊκός χαρακτήρας του σχολείου μας.